Jakie pieluchy wybrać – jednorazowe czy tetrowe?

Przygotowując się do narodzin dziecka, rodzice muszą podjąć wiele ważnych i mniej ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór rodzaju pieluch. Jakie wybrać – jednorazowe czy tetrowe? Jedni uważają, że jednorazowe są świetnym wynalazkiem ułatwiającym życie rodzicom, natomiast drudzy bronią tetry.

Pieluchy jednorazowe – za i przeciw

jakie pieluszki wybrać?Pierwsze pieluchy tetrowe wprowadzono na rynek w 1961 r. Najpierw na świecie, a kilkanaście lat później w Polsce, zaczęły one zastępować tetrę. Obecnie z jednorazówek korzysta ok. 90 % rodziców.

Niewątpliwie pieluchy jednorazowe są po prostu bardzo wygodne i pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. Zamiast prać i prasować tetrę można w tym w czasie pobawić się z dzieckiem. Ponadto, kontakt skóry dziecka z moczem jest utrudniony, a to dzięki temu, iż pieluszki bardzo szybko wchłaniają wilgoć.

Na rynku są również pieluchy przeznaczone dla noworodków, które wchłaniają luźne stolce. Ale uwaga! Dziecko musi mieć ciągle sucho, a niektórzy rodzice uznają, iż jednorazówki bardzo szybko wchłaniają mocz, wobec czego przewijają malucha za rzadko. Niezbyt często przebierana pielucha może prowadzić do odparzeń, a nawet do pieluszkowego zapalenia skóry. Zwraca się również uwagę, iż długo noszona pielucha jednorazowa powoduje podwyższenie temperatury w okolicach moszny, co jest bardzo szkodliwe dla chłopców.

Natomiast niewątpliwym argumentem przeciwko korzystaniu z jednorazówek jest ich cena. Średnio jedna pielucha kosztuje ok. 50 groszy. Przyjmując, iż noworodek zużywa ich ok. 10 w trakcie doby sprawia, iż miesięcznie rodzice muszą wydać ok. 150 zł. Niektórzy również uważają, iż jednorazówki są szkodliwe dla środowiska. Dlatego też na rynku pojawiły się już tzw. wielorazówki. W swym środku nie mają one chłonnej jednorazowej warstwy, tylko wkładkę, którą można wyprać i wykorzystać wielokrotnie.

Pieluchy tetrowe – za i przeciw

Zwolennicy tetry przekonują, iż wyprana i wyprasowana jest dużo zdrowsza dla delikatnej skóry maluszka, aniżeli sztuczna pielucha jednorazowa. Ponadto argumentem podnoszonym za jest cena. Przyjmuje się, iż należy kupić ok. 50 sztuk tetry (koszt jednej to ok. 2-3 zł, im droższa tetra tym grubsza, a zarazem lepsza) i wymieniać co 3 miesiące (często prana tetra szybko się niszczy). Z tego wynika, iż miesięczny koszt pieluch tetrowych to ok. 40 zł. Jednak do tego należy doliczyć również koszt zużycia wody oraz specjalnego proszku dla niemowląt (koszt ok. 15 zł za 1 kg, czyli 30 zł miesięcznie).

Co więcej rodzice chcący używać tetrę muszą zaopatrzyć się w większą ilość kompletów ubranek dla dziecka jak również podkłady pod prześcieradło oraz foliowe majteczki. Podsumowując wszystkie koszty korzystania z pieluch tetrowych, wynika iż używanie ich jest tańsze o ok. 50 zł od jednorazówek.

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest to, iż tetra od razu po siusianiu robi się mokra i delikatna skóra dziecka ma bezpośredni kontakt z moczem. Jeżeli od razu nie zostanie zmieniona, na skórze naszego malucha mogą pojawić się odparzenia i podrażnienia. Ponadto, tetra nie trzyma się tak dobrze na pupie dziecka jak jednorazówka.

Jakie pieluchy wybrać?

Zarówno pieluchy jednorazowe jak i pieluchy tetrowe są dobrym wyborem. Zaczerwienienia i podrażnienia powstają na skutek zbyt rzadkiego zmieniania pieluchy, a nie z powodu materiału, z jakiego zostały wykonane. Dlatego też, jeżeli rodzice będą należycie dbali o higienę swojego dziecka, to tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki rodzaj pieluszek wybiorą.

One thought on “Jakie pieluchy wybrać – jednorazowe czy tetrowe?

  • 9 maja 2018 at 20:45
    Permalink

    tylko jednorazowe. próbowałam bawić się w wielorazowe i może i wychodzi trochę taniej ale kosztem znacznie większej ilości pracy. nie warto!

Comments are closed.