Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u człowieka. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ten typ łysienia często jest nazywany także łysieniem typu męskiego.U panów wypadanie włosów zaczyna się od skroni, później cieńsze stają się włosy na czubku głowy. W efekcie końcowym może dojść niemal do całkowitego wyłysienia. U kobiet linia włosów nie cofa się, dochodzi tylko do równomiernego przerzedzenia się włosów na całej głowie.

Przyczyny łysienia androgenowego

Na pojawienie się łysienia androgenowego wpływ mają zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Jednak wciąż ten typ łysienia nie jest do końca poznany. U osób z łysieniem androgenowym dochodzi do przedłużenia się fazy telogenowej włosów.

Przeprowadzone badania wykazały, że dużą rolę w utracie włosów odgrywa hormony – androgeny. Odgrywają one znaczną rolę u mężczyzn w czasie rozwoju płciowego. Występują one także u kobiet regulując popęd płciowy oraz wzrost włosów. Poza tym u mężczyzn łysienie ma też związek z genetyczną wrażliwością mieszków włosowych na DHT, który skutkuje osłabieniem włosów i ich późniejszym wypadaniem.

Nie bez znaczenia jest też prowadzony tryb życia. Łysieniu na pewno sprzyja stres. Ostatnio naukowcy doszli do wniosku, że na łysienie podatne są również osoby podnoszące na co dzień duże ciężary np. na siłowni. Jest to związane ze zwiększeniem się poziomu testosteronu. U kobiet łysienie androgenowe ma zazwyczaj podłoże genetyczne.

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe objawia się u mężczyzn między 20. a 30. rokiem życia, natomiast u kobiet po ukończeniu 30. roku życia. Zazwyczaj rozpoczyna się od poszerzenia kątów czołowo-skroniowych,  a następnie do przerzedzenia włosów na czubku głowy. To tzw. łysienie typu męskiego. U kobiet zdecydowanie częściej dochodzi jednak do łysienia typu kobiecego. Na początku poszerzeniu ulega przedziałek. Poszerzenie kątów czołowo-skroniowych dotyka około 30% kobiet w wieku pomenopauzalnym. Najczęściej dochodzi do mocnego przerzedzenia się włosów na całej głowie. U pań rzadko ma miejsce do całkowita utrata włosów na czubku głowy.

lysienie-androgenowe
Jak postępuje łysienie androgenowe. Źródło: commons.wikimedia.org

Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia androgenowego nie w każdej sytuacji jest konieczne. Wiele osób, przede wszystkim mężczyzn, w pełni akceptuje zmiany zachodzące w wyglądzie i nie podejmuje leczenia. Istnieją jednak metody na ograniczenie lub wstrzymanie wypadania włosów.

Miejscowo na skórę głowy stosuje się leki zawierające minoksidil. Efekt widoczny jest po kilku miesiącach stosowania, ale jego podtrzymanie wymaga już regularnego stosowania preparatu leczniczego. Po odstawieniu leku włosy zaczynają na nowo wypadać. U kobiet często stosuje się leki wpływające na poziom i aktywność androgenów. Są to przede wszystkim estrogeny oraz octan cyproteronu, a więc składniki, które wchodzą często w skład tabletek antykoncepcyjnych. Takie nieinwazyjne sposoby są jednak nieskuteczne w przypadkach, kiedy doszło już do zniszczenia mieszków włosowych. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.