Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to jedna z najpopularniejszych przyczyn wypadania włosów, w szczególności u osób młodych. Według szacunków lekarzy aż 60% pacjentów z łysieniem plackowatym nie ukończyło jeszcze 30. roku życia.

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate jest przewlekłą chorobą zapalną na skutek, której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Na skórze  powstają rozległe plamy przypominające kształtem placki. Łysienie tego typu nie dotyczy tylko skóry głowy. Choroba ta objawia się zwykle już w dzieciństwie lub w młodym wieku (między 20, a 40.  rokiem życia). Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Łysienie plackowate u kobiet. Źródło: commons.wikimedia.org

Przyczyny łysienia plackowatego

Dokładne przyczyny tego schorzenia nie zostały jeszcze dobrze poznane. Prawdopodobnie choroba ma podłoże autoimmunologiczne, a więc to układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe uznając je za szkodliwe dla organizmu. W ten sposób dochodzi do zmian zapalnych, które kończą się uszkodzeniem mieszków i wypadaniem włosów. Za takim pochodzeniem łysienia plackowatego przemawia też fakt, że często współwystępuje ono z innymi schorzeniami wynikającymi z autoagresji m.in. bielactwem, toczeniem rumieniowatym, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy cukrzycą typu 1.

Często łysienie plackowate bywa dziedziczne. Poza tym dotyczy około 10% osób z zespołem Downa. Niektórzy eksperci zaliczają je do grupy chorób psychodermatologicznych, gdyż uważają, że może mieć podłoże nerwowe i być wynikiem stresu. Na łysienie plackowate wpływ mieć mogą też czynniki hormonalne.

Objawy łysienia plackowatego

Na ogół pierwsze objawy pojawiają się w obrębie skóry głowy, ale nie jest to regułą. Pierwsze ognisko choroby jest krągłe i ma wielkość jednej monety. Z czasem zaczynają pojawiać się nowe ogniska o różnej wielkości. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Najczęściej występują na ograniczonej powierzchni skóry. Poza tym dla łysienia plackowatego typowe są włosy wykrzyknikowe pojawiające się wokół ognisk wyłysienia. Są to krótko ułamane włosy o grubych końcówkach.

Łysienie plackowate. Źródło: commons.wikimedia.org

Co ciekawe, na skórze w zasadzie nie stwierdza się rumienia czy złuszczenia. Niektórzy chorzy skarżą się jedynie na uczucie swędzenia.W szczególnie ciężkich stanach może dojść też do pojawienia się patologicznych zmian na paznokciach. Na ogół włosy odrastają samoistnie po koło 3-6 miesiącach. Początkowo są jasne, ale z czasem zmieniają zabarwienie na ciemniejsze.

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego jest trudne i długotrwałe. Wybór terapii uzależniony jest od wieku pacjenta, ilości utraconych włosów oraz efektów ubocznych jakie może przynieść leczenie. Na skórę często stosuje się płyny oparte na minoksydylu. Ich zadaniem jest pobudzenie włosów do wzrostu. Stosuje się je 2 razy dziennie. Niekiedy stosuje się również leki o charakterze immunosupresyjnym.

Nowością w leczeniu łysienia plackowatego jest krioterapia. W tym wypadku trzeba jednak zachować sporą ostrożność, gdyż nieuważnie prowadzona może zniszczyć mieszki włosowe. Najlepiej udokumentowaną metodą leczenia łysienia tego typu jest z kolei immunoterapia miejscowa. Polega ona na wywołaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów kontaktowych.