Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to niewątpliwie dolegliwość przykra i uciążliwa, która dotyka coraz większej liczby osób i to bez względu na płeć. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Są to zarówno zaburzenia hormonalne, jak i nieprawidłowa pielęgnacja włosów.W przypadku kobiet wypadanie włosów następuje często w okresie menopauzy i po ciąży. Niekiedy związane jest to także z chorobami skóry.

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Powodów wypadania włosów jest wiele. Często powodem tego zjawiska jest po prostu nieprawidłowe uczesanie włosów. Niektóre fryzury doprowadzają bowiem do nadwyrężenia skóry głowy oraz zaniku mieszków włosowych. Często za wypadaniem stoją też uszkodzenia mechaniczne włosa, do których dochodzi za sprawą tapirowania czy zbyt ciasnego wiązania włosów. Osłabieniu struktury włosów sprzyjają też  zbyt częste farbowanie oraz trwała ondulacja. Niewskazane jest również nadmierne stosowanie suszarek, prostownic i lokówek do włosów.

Przyczyn wypadania włosów może być wiele, m. in. nieprawidłowa pielęgnacja np nadmierne ich przesuszanie.
Przyczyn wypadania włosów może być wiele, m. in. nieprawidłowa pielęgnacja np nadmierne ich przesuszanie.

Stres i używki

Za wypadające włosy bardzo często odpowiedzialna jest nikotyna zawarta w dymie papierosowym. Działa ona od zewnątrz i od wewnątrz niszcząc strukturę włosów i powodując tym samym ich wypadanie. Jeszcze groźniejsze jest zatrucie organizmu rtęcią czy arsenem. Po dostaniu się do organizmu tych toksyn w ciągu dwóch tygodni wypadają włosy. Ich odrastanie trwa od 6 do 8 tygodni.

Znane są także przypadki wypadania włosów pod wpływem silnych emocji np. śmierci bliskiej osoby. Wypadanie włosów na skutek stresu związane jest też z hormonami. Dochodzi bowiem do rozregulowania się nadnerczy, które zaczynają produkować większą ilość androgenów, co powoduje zaburzenie funkcjonowania cebulek włosowych u osób do tego predysponowanych. Na ilość wypadających włosów ma natomiast wpływ rodzaj stresu. Dzięki codziennemu stresowi konsekwencje są długoterminowe, natomiast ten nagły powoduje nawet całkowitą utratę włosów w ciągu kilku tygodni.

Chemioterapia i choroby różnego rodzaju

Włosy wypadają także często na skutek zastosowanej w przypadku pacjentów chorych na raka chemioterapii. Nasilenie tego zjawiska zależy jednak od wybranej metody leczenia oraz osobistych predyspozycji. Włosy zaczynają odrastać zwykle po około miesiącu od zabiegu. Do wypadania włosów dochodzi też u osób chorych na kiłę. Ponadto nadmierne wypadanie następuje niekiedy w wyniku toczenia rumieniowatego oraz niedoczynności nadczynności tarczycy.

Często do wypadania włosów dochodzi na skutek chorób skóry m.in. grzybicy. Objawia się ona m.in. plackowatymi ogniskami pozbawionymi włosów. Jeśli dojdzie do uszkodzenia cebulek włosowych proces ten jest niestety nieodwracalny.

Inne przyczyny wypadania włosów

W niektórych wypadkach wypadanie włosów ma miejsce na skutek zażywania leków cytostatycznych i immunopresyjnych oraz przeciwzakrzepowych i przeciwtarczycowych. W takiej sytuacji ich odrost nie zawsze wiąże się z odstawieniem leków.

Ponadto do łysienia dochodzi u kobiet po porodzie oraz tych w okresie menopauzy. Związane jest to najpewniej z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej.