Sposoby na wypadanie włosów

Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych włosach. Czasami jednak musimy się borykać z ich nasilonym wypadaniem, co może powodować duży dyskomfort psychiczny. Co powoduje wypadanie włosów i jak możemy temu zaradzić? Wyjaśniamy!

Przyczyny wypadania włosów

Aby móc skutecznie leczyć wypadanie włosów, warto na początku ustalić przyczyny tej dolegliwości. Najczęściej jest ona spowodowana stresem, nieodpowiednią dietą, chorobami skóry, zaburzeniami hormonalnymi lub czynnikami genetycznymi. Jeśli wypadanie włosów jest bardzo nasilone (łysienie), najlepiej skontaktować się z lekarzem. W pozostałych przypadkach warto bardziej świadomie zadbać o włosy. Jak je pielęgnować, aby były mocne i piękne?

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów to domena naszych babć. Ich wiedza może się okazać zbawienna, jeśli nie chcemy przyjmować żadnych leków ani suplementów diety. W jakie produkty warto się zaopatrzyć, aby wzmocnić nasze włosy?

 • Jajka – to nieocenione źródło witamin i minerałów. Żółtko jajka wcieramy w skórę głowy, następnie zawijamy włosy w ręcznik. Po około godzinie włosy należy dokładnie spłukać.
 • Oliwa z oliwek – kolejne niezwykle wartościowe źródło potrzebnych włosom witamin i minerałów. Oliwę o oliwek należy wcierać w skórę głowy przynajmniej raz w tygodniu. Następnie spłukać.

  Jeden z domowych sposobów na wypadające włosy to wcieranie oliwy z oliwek.
  Jeden z domowych sposobów na wypadające włosy to wcieranie oliwy z oliwek.
 • Czarna rzodkiew/rzepa – pozytywnie wpłynie na cebulki włosów, działa także przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo. Sok z czarnej rzodkwi nakładamy na skórę głowy, możemy do tego wykorzystać np. waciki kosmetyczne. Po około godzinie włosy należy umyć.
 • Pokrzywa – nalewka z pokrzywy to doskonały sposób, aby włosy wzmocnić. Dodatkowo działa także przeciwłupieżowo.
 • Cebula i czosnek – dla tych, którym nie straszny nieprzyjemny zapach! Rozgnieciony czosnek wcieramy w skórę głowy i pozostawiamy na około 20 minut. Natomiast startą cebulę (najlepiej z miodem) nakładamy na około 30 minut. Oba zabiegi należy stosować raz w tygodniu.

Witaminy i suplementy diety na włosy

Jeśli domowe sposoby na wypadanie włosów nas nie przekonują, można skorzystać ze specjalnie przygotowanych suplementów. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych produktów tego typu, w tym najczęściej są to zestawy witamin wzbogacone o skrzyp czy pokrzywę. Nie brakuje też suplementów, gdzie głównym składnikiem jest biotyna. W aptekach można także zakupić różnego rodzaju szampony, wcierki czy płyny.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Jeśli chcemy, aby nasze włosy były odżywione i nie wypadały, warto zastosować się do kilku podstawowych porad:

 1. Odżywiaj się zdrowo – odpowiednia dieta nie tylko przyczyni się do wzmocnienia naszych włosów, ale i dobrego funkcjonowania całego organizmu. Jedz więc owoce, warzywa, ryby, pestki słonecznika i dyni, orzechy czy płatki owsiane.
 2. Ogranicz zabiegi fryzjerskie – farbowanie, rozjaśnianie i inne zabiegi, którymi poddajemy się u fryzjera, mogą przyczynić się do pogorszenia stanu naszych włosów, a co za tym idzie do ich osłabiania i wypadania. Dobrze jest natomiast od czasu do czasu podciąć końcówki włosów, choćby o kilka centymetrów.
 3. Susz włosy chłodnym powietrzem – dziś trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez suszarki do włosów, jednak należy pamiętać, że gorące powietrze nie wpływa korzystanie na nasze włosy. Dlatego dobrze jest suszyć włosy chłodnym powietrzem lub pozwolić im wyschnąć samoistnie.
 4. Nie stresuj się – nie jest to zadanie łatwe, ale im więcej czasu poświęcimy na relaks i odstresowanie się, tym lepsza będzie kondycja naszych włosów i całego naszego organizmu.

  Suszenie włosów chłodnym powietrzem może pomóc zapobiegać ich wypadaniu
  Suszenie włosów chłodnym powietrzem może pomóc zapobiegać ich wypadaniu