Wypadanie włosów po ciąży

Okazuje się, że wypadanie włosów po ciąży to zjawisko jak najbardziej normalne i co najważniejsze – przemijalne. Włosy na ogół zaczynają wypadać po około 3 miesiącach od porodu. Natężenie tego procesu bywa też dość zróżnicowane.

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Normalnie cykl życia włosa składa się z trzech faz: anagenu (fazy wzrostu), katagenu (okres przejściowy) oraz telogenu (fazy spoczynku). W okresie ciąży proces ten wygląda jednak nieco inaczej. Za sprawą podwyższonego poziomu estrogenu włosy nie wchodzą w fazę katagenu. Tym samym nie wypadają, a więc jest ich znacznie więcej. Po około 2-3 miesiącach od chwili porodu poziom estrogenu w organizmie spada, a włosy zaczynają szybko wypadać. W krótkim czasie stracić można nawet 30% włosów. Jest to zjawisko zupełnie normalnie. Do lekarza dermatologa lub ginekologa endokrynologa należy się zgłosić wówczas, gdy włosy bardzo mocno się przerzedziły bądź zaobserwowano dodatkowo oznaki łojotoku.

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Łysienie poporodowe to zjawisko przez które musi przejść każda kobieta, która urodziła dziecko. Problem powinien zniknąć po około 6-9 miesięcy po porodzie, kiedy poziom hormonów normuje się. Nieco dłużej trwa to w przypadku kobiet karmiących piersią, gdyż wówczas organizmie rośnie stężenie prolaktyny, hormonu którego znaczna ilość przyczynia się także do wypadania włosów. Jednak kondycję włosów jak najbardziej można i warto poprawić.

Bardzo ważna w tej sytuacji jest odpowiednia dieta, a więc ta bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B. Duże znaczenie mają więc ryby, owoce morza i jaja, które zawierają sporo cynku, miedzi i żelaza. Warto sięgać również po razowe pieczywo i makarony niełuskany ryż i gruboziarnistą kaszę np. gryczaną czy jaglaną (cenne źródło witamin z grupy B).

Ponadto dobrze jest zaopatrzyć się w szampon i odżywkę do włosów osłabionych. Podczas mycia włosy należy je dobrze wmasować we włosy, aby składniki odżywcze wniknęły w nie głęboko. Jeśli włosy ciężko się rozczesują można także sięgnąć po balsam wygładzający. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba nałożyć również maskę odżywczą. Skuteczne, choć raczej przy dłuższym stosowaniu są też ampułki wzmacniające włosy i odżywiające cebulki. Wmasowuje się je w skórę głowy 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 3 miesiące. Kobiety, które nie karmią piersią mogą zażywać też preparaty mineralne i witaminowe. Zawierają one wszystkie minerały i witaminy, które wpływają na wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. W tym przypadku trzeba jednak zachować sporą dozę ostrożności, aby nie doprowadzić do przedawkowania.

W okresie wzmożonego wypadania włosów, jeśli jest taka możliwość, to należy zrezygnować z używania suszarki, lokówki czy prostownicy do włosów. Wysuszają one mocno włosy i dodatkowo je osłabiają. Najlepiej suszyć je naturalnie, gdyż wówczas nie pogarsza się ich kondycja.

l

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/mama-po-porodzie/Skad-sie-bierze-wypadanie-wlosow-po-ciazy_35958.html